Forum o Norwegii

× Mieszkanie lub własny dom w Norwegii.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #552 przez Redaktor Norwegia1
Nowy post na forum o Norwegii.
Większość osób, które umiera w wyniku pożaru we własnym domu, umiera z powodu zatrucia dymem. Właściwe zabezpieczenie pożarowe zmniejsza ryzyko obrażeń lub śmierci.


Czujniki dymu

Czujniki dymu ratują rocznie wiele osób. Wszystkie domy/mieszkania muszą być wyposażone w przynajmniej jeden atestowany czujnik dymu. Jeśli dom/mieszkanie posiada duży metrarz lub posiada wiele pięter, wtedy czujników powinno być więcej. Miejsce, w którym montuje się czujnik odgrywa istotną rolę w tym jak szybko czujnik wykryje dym. Czujniki powinno się montować w okolicy schodów oraz dróg ewakuacyjnych, w najwyższym punkcie sufitu, w odległości minimum 50 cm od ściany (stosuj się do instrukcji montażu). Sygnał z czujników dymu pownien być słyszlny we wszystkich sypialniach, przy zamkniętych drzwiach. Jeśli posiadasz wiele czujników dymu w domu/mieszkaniu powinny one być połączone szeregowo tak, aby ostrzegały jednocześnie.

Właściciel domu/mieszkania jest odpowiedzialny za montaż czujników dymu. Osoba, która użytkuje dom/mieszkanie jest odpowiedzialna za testowanie czujników dymu (naciśnij na przycisk ”test”) oraz wymianę baterii. Czujniki dymu powinny być testowane co miesiąc, a wymiana baterii dokonywana raz w roku.


Urządzenia gaśnicze są obowiązkowe

Wszystkie domy/mieszkania muszą być wyposażone w urządzenie gaśnicze. Może to być wąż przeciwpożarowy lub gaśnica ręczna (przynajmniej typu 21A). Właściciel domu/mieszkania jest odpowiedzialny za montaż urządzeń gaśniczych. Urządzenia powinny być umieszone w widocznym, łatwo dostępnym miejscu oraz w dobrym, nadającym się do użytku stanie. Właściciel odpowiada za konserwację urządzeń, a użytkujący dom/mieszkanie musi umieć ich użyć w razie potrzeby.

W razie wystąpienia pożaru i jeśli sytuacja na to pozwala, dorośli i starsze dzieci mogą próbować gasić pożar za pomocą gaśnic lub węża przeciwpożarowego. Pamietaj jednak, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo, gdyż dymy pożarowe są silnie trujące.
Najważniejsze jest ratowanie życia i wezwanie pomocy. Nie próbuj sam gasić pożaru, jeśli jest to niebezpieczne. Raczej opóść budynek i zadzwoń po straż pożarną na numer alarmowy 110. Zawsze podaj adres miejsca pożaru.

Ćwiczenia przeciwpożarowe

Przeprowadzaj regulane ćwiczenia przeciwpożarowe w rodzinie. Ustal rutyny postępowania, jak ostrzec pozostałych, zadzwonić po straż pożarną, ewakuować się z budynku. Przećwicz to, co uzgodniliście przeprowadzając ćwiczenia przeciwpożarowe. Rozmawiaj z dziećmi o pożarach oraz w jaki sposób można im zapobiegać.

Porady jak uniknąć pożaru w Twoim domu:

• Nie włączaj z kuchenki, pralki lub pralko-suszarki, jeśli nikogo nie będzie w domu podczas ich pracy. Sprawdź czy urządzenia są wyłączone, kiedy ich nie używasz.
• Wyłączaj telewizor za pomocą wyłącznika, a nie tylko za pomocą pilota,
• Sprawdzaj czy świece są zgaszone, gdy opuszczasz pomieszczenie,
• Sprawdzaj czy grzejniki elektryczne/panelowe nie są przykryte
• Czyść regularnie wyciąg w kuchni, szczególnie z tłuszczu
• Sprawdź czy skrzynka na bezpieczniki nie ma śladów opalenia lub nie wydziela się z niej ciepło
• Sprawdź czy przewody, wtyczki, kontakty i lampy nie mają śladów opalenia

Sprawdź instalację elektryczną

Właściciele oraz wynajmujący powinni uważać, aby nie przeciążać instalacji elektrycznej. Może to spowodować pożar.

To właściciel jest odpowiedzialny za to, aby instalacja była w stanie odpowiadającym przepisom i tolerowała obciążenia, które wynikają z użytkowania domu/mieszkania. Przy niskich temperaturach zużycie prądu do ogrzewania pomieszczeń jest wyższe, co zwiększa niebezpieczeństwo przeciążenia.

Mimo tego, iż bezpieczeniki powinny chronić instalację elektryczną przed uszkodzeniem, to częste jej przeciążanie może spowodować pożar, szczególnie wtedy, gdy instalacja jest stara i w złym stanie. Jeśli bezpieczniki często się przepalają oznacza to przeciążenie. Konieczne jest wtedy zmniejszenie zużycia prądu lub rozproszenie źródeł ciepła na różne obwody.

Właściciele oraz wynajmujący mogą sami przeprowadzić proste lecz ważne sprawdzenie instalacji:

• Zadbaj, aby bezpieczniki były dobrze wkręcone.
• Bezpieczniki, które są tak gorące, że nie można ich wykręcić, są przeciążone. To samo dotyczy bezpieczników, które często odcinają prąd.
• Sprawdź czy kontakty, przewody lub kable nie są odbarwione na brązowo – to oznacza, iż są one uszkodzone i należy je odłączyć i wymienić. Sygnałem ostrzegawczym jest także zapach spalenizny.
• W przypadku podejrzenia o poważne błędy lub uszkodzenia, właściciel powinien odłączyć urządzenia/bezpieczniki oraz wezwać autoryzowanego elektryka.


Pamiętaj także:

• Grzejniki elektryczne/panelowe powinny być zawsze podłączone bezpośrednio do kontaktu – nie używaj przedłużacza.
• Uważaj na ruchome źródła ciepła (świece, grzejniki wolnostojące itp.) i ich odległość od materiałów łatwopalnych. Sprawdź czy grzeniki elektryczne nie są przykryte.
• Grzejniki wolnostojące powinny być używane tylko pod nadzorem.
• Zadbaj o to, aby urządzenia i instalacja elektryczna była w dobrym i zgodnym z przepisami stanie. Skontaktuj się z autoryzowanym elektrykiem w celu dokonania przeglądu.
• Jeśli wykryjesz nieprawidłowości w instalacji elektrycznej, musisz skontaktować się z właścicielem lub elektrykiem w celu usunięcia usterki.

Dla mnie moja Norwegia to norwegia1.pl

pomoc w norwegii tomek agent

  • gosc
  • gosc Avatar
6 lata 10 miesiąc temu #613 przez gosc
Odpowiedź:
dostał ktoś mandat za brak czujnika tlenku węgla? ile wynosi ktoś wie?
gdzie kupię taki czujnik tlenku węgla w Norwegii?
  • Teresa
  • Teresa Avatar
6 lata 10 miesiąc temu #618 przez Teresa
Odpowiedź:
czujnik kupisz w kazdym sklepie, zobacz Kiwi, Rema 100, a najtaniej bedzie w EuroPris
po co ci mandat?

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia