reklama w norwegii

× Pracuj w Norwegii i znaj Swoje prawa.

Zwolnienie lekarskie z Polski

  • Hanna
  • Hanna Avatar Autor
1 rok 7 miesiąc temu #876 przez Hanna
Nowy post na forum o Norwegii.
Witam i mam pytanie odnosnie zwolnienia lekarskiego z Polski.Mianowicie kolega dostal 14 dni zwolnienia i wyslal do firmy tlumaczac na j. angielski .Dzisiaj dostal informacje z firmy ze nie honoruja takiego zwolnienia i musi dostarczyc EU sykmelding ktore firma przesle do NAV Czy ktos wie jaki to druk - zaznaczam , ze to 14 dni chorobowego , ktore wyplaca firma. Z gory dziekuje i pozdrawiam
  • Corsina
  • Corsina Avatar Autor
1 rok 7 miesiąc temu #877 przez Corsina
Odpowiedź:
Przede wszystkim jeżeli kolega ma miejsce stałego zamieszkania w Polsce, tam ma rodzinę a w Norwegii pracuje to pracodawca musi honorować takie zwolnienie zgodnie z ustawą o EOG. Myślę, że chodzi im o druk E-116 czyli blankiet potwierdzający niezdolność do pracy (odpowiednik zwolnienia chorobowego), który wystawia ZUS. Razem z nim przyda się E-115 (wniosek o wypłatę chorobowego). Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do polskiego L4, można prosić dawny NAV Internasjonalt o potwierdzenie autentyczności. W tym momencie jest to NAV Nordre Aker Oppfølging utland. Zdarza się, że wystawiają potwierdzenia dla pracodawców na specjalną prośbę petenta. Tak czy siak NAV nie potrzebuje żadnych blankietów. Polskie zwolnienia są im doskonale znane, nawet nie trzeba tłumaczyć. Pozdrawiam i życzę pozytywnego rozwiązania w tej sprawie.

Na zwolnieniu lekarskim powinna znajdować się liczba 4 w górnym prawym rogu. Dotyczy to pracowników zagranicznych. Do tego zwolnienia należy dołączyć druk " Oświadczenie do zagranicznych zwolnień lekarskich" wraz z oświadczeniem o danych osobowych. Komplet dokumentów należy przesłać do ZUS w mieście wojewódzkim. ZUS wypełni obowiązujące dokumenty dotyczące zwolnienia lekarskiego i wyśle do NAV-u, wskazanego w dokumentacji ( NAV Internasjonalt ) w postaci listu z potwierdzeniem odbioru. Nie jest wymagalne tłumaczenie zwolnienia lekarskiego !!!