reklama w norwegii

× Norweskie prawo.

Zwolnienie lekarskie i Egenmelding

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #412 przez Portal Norwegia1.pl
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Oświadczenie własne o niezdolności do pracy(Egenmelding)
Jako pracownik masz prawo do składania oświadczenia własnego. Oznacza to, że nie musisz przedłożyć pracodawcy zwolnienia lekarskiego, lecz sam możesz zgłosić niezdolność do pracy z powodu choroby.

Z reguły oświadczenie własne można stosować przez okres do 3 dni kalendarzowych. Po upływie 3 dni musisz przedłożyć zwolnienie lekarskie. Oświadczenie własne można przedłożyć do czterech razy w ciągu 12 miesięcy.

Uprawnienia do przedłożenia oświadczenia własnego nabywasz po przepracowaniu przynajmniej dwóch miesięcy u swojego pracodawcy.

Przepisy dotyczące stosowania oświadczenia własnego mogą być zróżnicowane. Aby dowiedzieć się o tym, jak się je stosuje w Twoim miejscu pracy, skontaktuj się z pracodawcą.

Zwolnienie lekarskie(sykemelding)
Jeżeli choroba przeciągnie się poza dni objęte oświadczeniem własnym, musisz skontaktować się z lekarzem w celu otrzymania zwolnienia lekarskiego. Lekarz wyda zwolnienie lekarskie na wymagany okres, o ile uważa to za konieczne.

Lekarz decyduje o tym, czy wydać zwolnienie całkowite (100%), czy też częściowe. Możesz np. otrzymać zwolnienie 50%, i pracować 50% normalnego czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek odpowiednio dostosować pracę oraz sprawować nadzór w okresie zwolnienia. Można także rozważać zastosowanie aktywnego zwolnienia chorobowego lub innych środków zaradczych z NAV.

Dla mnie moja Norwegia to norwegia1.pl