× W Norwegii zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Więcej
5 lata 3 miesiąc temu #497 przez Portal Norwegia1.pl
Nowy post na forum o Norwegii.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do usług zdrowotnych podczas tymczasowego pobytu w innym kraju należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii. W momencie gdy pokazujesz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jesteś uprawniony do niezbędnych zabiegów medycznych w kraju pobytu na takich samych zasadach jak jego mieszkańcy tzn. płacisz takie same opłaty. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie daje prawa do pokrycia kosztów leczenia, jeśli Twój pobyt za granicą ma na celu podjęcie tam leczenia.

Głównym warunkiem otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych oraz posiadanie norweskiego obywatelstwa, lub obywatelstwa innego kraju należącego do Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii. Przepisy obejmują także członków rodziny, tzn. małżonkę/małżonka, dzieci poniżej 18 roku życia oraz dzieci powyżej 18. roku życia będące na utrzymaniu rodziców. Na równi z małżeństwem traktowane jest związek partnerski oraz konkubenci posiadający wspólne dzieci. Mają oni prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego niezależnie od obywatelstwa i członkostwa w systemie ubezpieczeń społecznych.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest plastikowa i przypomina zwykłą kartę płatniczą. Jeśli jesteś członkiem systemu ubezpieczeń społecznych i przebywasz tymczasowo w innym kraju należącym do EOG lub w Szwajcarii, to powinieneś/powinnaś mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Każdy członek rodziny musi posiadać własną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest ważna przez okres trzech lat, o ile warunki przyznania tej karty wciąż są spełnione. Posiadacz karty zobowiązany jest zgłosić wszelkie zmiany, które mogą mieć wpływ na prawo posługiwania się kartą.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można zamówić:

na stronie internetowej HELFO.NO
wysyłając SMS z KORT (spacja) numer personalny (11 cyfr) pod numer 26 626
dzwoniąc na infolinię HELFO pod numer 815 70 030 lub z zagranicy (00 47) 33 51 22 80

Dla mnie moja Norwegia to norwegia1.pl
  • OPTI
  • OPTI Avatar
4 lata 10 miesiąc temu #602 przez OPTI
Odpowiedź:
o proszę!
Firma MULTINOR pobiera za ogarnięcie tematu karty ubezpieczonego bodajże 100 pln.
A tutaj instrukcja jak i gdzie zrobić to samemu :woohoo:
Więcej
4 lata 10 miesiąc temu - 4 lata 10 miesiąc temu #604 przez Portal Norwegia1.pl
Odpowiedź:
pfffff... żeby za takie rzeczy pobierać pieniądze to trzeba mieć tupet ;) ale z drugiej strony popyt rodzi podaż ;)

Jako ciekawostkę napiszę, że portal Norwegia1 strugałem w samochodzie, korzystając z neta z MC Donalda w ramach odpoczynku od poszukiwania pracy :evil: :woohoo: i nie jest to projekt nastawiony na "strzyżenie" rodaków. Jest tu darmowa baza informacji oparta o forum, darmowe ogłoszenia i wiadomości z NOrwegii, którymi nie ma się kto zająć :dry:

Wracając do tematu jeszcze, karta taka wygląda tak

i po zamówieniu na przykład na stronie helfo.no w ciągu 11 dni przychodzi pocztą pod adres jaki masz zdefiniowany w centralnym rejestrze ludności

Dla mnie moja Norwegia to norwegia1.pl
Załączniki:
  • B
  • B Avatar
3 tygodni 2 dni temu #2379 przez B
Odpowiedź:
 Mafia!!!!
199zl zapłaciłam za przysłanie mi wniosku ubezpieczenia !!!!
Gdybym wiedziała sama bym wydrukowała wniosek , wypełnia i wysłała do Hlf i zaoszczędziłabym 199 zł 
Myślałam, ze wszystko ta firma załatwia , ale niestety nie!!!!
Za nic biorą kasę !!!
Chamstwo !!!!
Jak chciałam się zrezygnować , to zostałam poinformowana, ze zwrotu dostanę tylko 50% 
Nie polecam!!!!
Złodzieje !!!!