Forum o Norwegii

Odpowiedz: Lekarz Rodzinny

Piszesz jako gość. Nie będziesz mógł edytować ani usunąć posta.
Proszę wybrać Zaloguj lub Zarejestruj do przeskoku.
X

Historia tematu: Lekarz Rodzinny

Maks. pokazywanych 6 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)

7 lata 5 miesiąc temu
Lekarz Rodzinny

Wszystkie osoby zamieszkałe w gminie mają prawo do lekarza rodzinnego (fastlege), co oznacza, iż mają prawo znajdować się na liście u lekarza rodzinnego. Nazywane jest to systemem lekarzy rodzinnych (fastlegeordning). Osobę uważa się za zamieszkałą jeśli zarejestrowana jest w urzędzie ewidencji ludności jako zameldowana w danej gminie. Azylanci i ich rodziny mają także prawo być wpisani na listę. Utrata tego prawa następuje w momencie, gdy wniosek o azyl zostanie rozpatrzony odmownie. Korzystanie z systemu lekarzy rodzinnych jest dobrowolne, lecz jeśli zdecydujesz się, aby z niego nie korzystać, musisz znaleść lekarza rodzinnego na własną rękę oraz zapłacić wyższą opłatę za usługi medyczne. Tylko 0,4 % społeczeństwa norweskiego nie korzysta z systemu lekarzy rodzinnych. Może się tak zdarzyć, iż lekarz rodzinny, którego wybrałeś nie ma możliwości , aby wpisać Cię na jego listę pacjentów. Wtedy musisz wybrać innego lekarza. Dwa razy w roku możesz zmieniać lekarza rodzinnego.

Możesz sam znaleźć lub zmienić lekarza rodzinnego dzwoniąc pod 810 59 500 (Fastlegetelefonen) lub na stronach HELFO.

Lekarz rodzinny bada, diagnozuje i leczy pacjentów znajdujących się na jego liście oraz przypisuje leki i wystawia zwolnienia. Lekarz rodzinny jest dodatkowo odpowiedzialny za skierowania zarówno do szpitala, innych lekarzy specjalistów jak i fizjoterapeutów. Za wizytę u lekarza rodzinnego musisz zapłacić wkład własny (egenandel), chyba że posiadasz kartę uprawniającą do bezpłatnego leczenia (frikort).

Jako pacjentowi przysługuje Ci prawo uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia w języku dla Ciebie zrozumiałym. Masz także prawo do tego, aby być zrozumianym przez innych. Dlatego w razie potrzeby masz prawo do tłumacza. Jeśli potrzebujesz tłumacza, to zawiadom o tym na kilka dni przed wizytą. Personel medyczny ma obowiązek zapewnić tłumacza, jeśli jest on niezbędny.

Pracownicy zagraniczni niezameldowani w urzędzie ewidencji ludności nie mają prawa do lekarza rodzinnego. Jednakże wszyscy, którzy pilnie potrzebują opieki lekarskiej (w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia), otrzymają pomoc lekarską niezależnie od tego, czy są zameldowani w Norwegii.

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia