Historia Norwegii

Podział terytorialny
Podział terytorialny

Norwegia została podzielona na 433 gminy zawarte w 19 okręgach, które nazywają się fylker, znajdujących się w 5 regionach o nazwie landsdeler. Tych ostatnich granice są ustalone według różnic społecznych, kulturowych, a często czysto geograficznych.

Rzecz jasna tak jak rozciągnięte są granice regionów, tak położone są granice okręgów.

Region Nord - Norge to region w północnej Norwegiio powierzchni 112 951 kilometrów kwadratowych, co jest obszarem około 35% powierzchni całegokraju. Region ten zamieszkują oprócz Norwegów również Lapończycy, Kwenowie a nawet Rosjanie (choć praktycznie tylko w okolicach miasta Kirkenes znajdującego się przy granicy z Rosją). Region ten zamieszkuje około 470 tysięcy ludzi, a jest on podzielony na trzy okręgi:

Finnmark (największy okręg administracyjny w Norwegii, położony na krańcu północno wschodniej części kraju o powierzchni 48tysięcy kilometrów kwadratoeych i zaludnieniem wynoszącym 73 tysiące ludzi).

Tromso (graniczący z Finnmarkiem od północnego wschodu okręg o powierzchni 25 tysięcy km kwadratowych i liczbieludności wynoszącej 152 tysiące).

Nordland (graniczący z obydwoma okręgami wymienionymi powyżej, o powierzchni 35 tysięcy km kwadratowych i zaludnieniem 237 kilometrów kwadratowych.

Drugi region umieszczony w środkowej Norwegii o nazwie Trondelag, składa się z dwóch okręgów:

Nord - Trondelag (o powierzchni 22 tysiące km kwadratowych i liczbie ludności 128 tysięcy) oraz Sor - Trondelag (o powierzchni 18 tysięcy km kwadratowych i ludności w liczbie 270 tysięcy).

Kolejnym regionem jest Vestlandet o pięciu okręgach takich jak More og Romsdal, Sogn og Fjordane, Hordaland oraz Rogaland.

Czwartym regionem jest Sorlandet dzielący się na dwa okręgi: Vest - Agder (o powierzchni 7 tysięcy km kwadratowych i liczbie ludności 160 tysięcy) oraz Aust - Agder opowierzchni 9 tysięcy km kwadratowych zamieszkałych przez 103 tysiące ludzi). Ostatnim regionemjest Ostlandet dzielący się na 8 okręgów o nazwach Telemark, Buskerud, Hedmark, Oppland, Akershus, Vestfold, Ostfold i miasto będące stolicą Norwegii - Oslo.

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

Portal Norwegia1.pl

Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia