Waluta Norwegii

O Norwegii

Podstawowe i najważniejsze informacje o Norwegii

Wędkarstwo
Wędkarstwo

Norwegia jest krajem słynącym z połowu ryb. To właśnie łowienie ryb daje tak duże zyski temu krajowi dzięki ogromnym ilościom eksportu ryb za granicę, a także wielu mieszkańców utrzymuje się wyłącznie z wędkowania, a dzięki urodzajowi pod tym względem, zapewnia im to dostatnie życie.

Turystyka
Turystyka

Prawdopodobnie największą z atrakcji turystycznych w Norwegii są fiordy. Są to rodzaje zatok znajdujących się w głębi lądu, niejednokrotnie posiadających rozgałęzienia oraz bardzo strome brzegi.

Klimat w Norwegii
Klimat w Norwegii

Norwegia jest położona w klimacie umiarkowanym. Jej południowa i środkowa część znajduje się wstrefie morskiego klimatu umiarkowanego, natomiast północna część w strefie chłodnego morskiego klimatu umiarkowanego, choć na krańcowych wybrzeżach na północy nawet z subpolarnym.

Podział terytorialny
Podział terytorialny

Norwegia została podzielona na 433 gminy zawarte w 19 okręgach, które nazywają się fylker, znajdujących się w 5 regionach o nazwie landsdeler. Tych ostatnich granice są ustalone według różnic społecznych, kulturowych, a często czysto geograficznych.

Język norweski
Język norweski

Język norweski należy do języków z grupy skandynawskiej germańskich języków. W Norwegii nie ma jednego standardu wymowy języka, a są stosowane różne regionalne odmiany języka na przykład w urzędach, szkołach, polityce czy w mediach. Jednak zawsze jest on na tyle podobny, że używającygo nie mają problemu z komunikacją między sobą.

Portal Norwegia1.pl

Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia