Stracisz prace jak nie umiesz norweskiego

Nie znasz języka norweskiego to stracisz prace

Komuna w Drammen 24.11.15 roku zaproponowała uchwałą, że wszyscy jej pracownicy muszą wykazać się umiejętnością czytania, mówienia i pisania w języku norweskim, przynajmniej na poziomie B2. 

Uchwała ta początkowo została zakwestionowana przez Rzecznika ds Równouprawnienia i Dyskryminacji.

Jednak 18.05.16 rada gminy Drammen postanowiła, zmodyfikować nieco uchwałę i tak ostatecznie orzymała ona brzmienie:

"Alle ansatte i Drammen kommune skal beherske norsk skriftlig og muntlig på et nivå som gjør at arbeidet utføres på en forsvarlig måte" co w tłumaczeniu z norweskiego na polski oznacza nic innego jak to, że "Wszyscy pracownicy w gminie Drammen muszą opanować język norweski w mowie i  piśmie na poziomie wystarczającym do zapewnia, że praca jest wykonywana w odpowiedni sposób."

Oznacza to że pracownicy, którzy nie sprostają tego wymogu stracą pracę. Już w chwili obecnej w Drammen Kommune bez znajomości języka norweskiego nie ma szansy na znalezienie zatrudnienia.

Czy za Drammen Kommune podobne zmiany wprowadzą również inne gminy?  Wszystko wygląda na to że tak. 

Przypominam, że zmiana ta dotyczy pracowników, którzy są zatrudnieni w sektorze publicznym.  Oczywiście pracownicy z sektora prywatnego np. piekarze, osoby pracujący na roli, czy przy taśmie nie muszą znać norweskiego. W sektorze prywatnym w pracach w których nie ma kontaktu z klientem, nie potrzebna jest znajomość jezyka. Ba, to nawet na ręke prywatnym pracodawcom, kiedy taki pracownik nie potrafi porozumiewać się po norwesku, nie zna za bardzo norweskiego prawa, nie ma norweskich kolegów / znajomych itp. Wówczas takiego pracownika można delikanie pisząc "jechać".

 

 

 

 

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!