Dekryminalizacja narkotyków

Dekryminalizacja narkotyków w Norwegii

Jak podaje norweska gazeta VG (link do artykułu na końcu) Norwegia przestanie karać osoby uzależnione od substancji niedozwolonych a zacznie oferować im pomoc w postaci odtrucia i leczenia.

 

Zmiany polityki

 

Większością głosów w parlamencie uchwalono, że odpowiedzialność za osoby nadużywające środki niedozwolone spocznie na służbie zdrowia. '' Większość parlamentarna chce zaprzestania karania ludzi, którzy walczą z nałogiem, ale zamiast tego da im pomoc i leczenie ", powiedział Nicolas Wilkinson, rzecznik prasowy Stortingu.

Wilkinson mówi, że jest to marcowy nakaz dla rządu, by rozpocząć prace nad przeniesieniem spraw narkomanów z sali sądowej na służbę zdrowia. Jest to początek wielkiej reformy, która ma na celu zaprzestanie karania na rzecz pomocy.

Teraz trzeba opracować systemy, aby np. umożliwić osobom chorym uzyskać natychmiastową pomoc, począwszy od detoksykacji, aż do społecznej obserwacji młodych osób zażywających małą dawkę "- powiedział Wilkonson dla VG.
 
 
Nie oznacza to legalizacji narkotyków.
 
 
"Ważne jest podkreślenie, że nie zalegalizujemy marihuany i innych narkotyków, ale dekryminalizujemy" - powiedział Sveinung Stensland (H), zastępca przewodniczącego Storting Health Committee. "Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza to zmianę wizji: ci, którzy mają problem z nadużywaniem substancji, powinni być traktowani jako chorzy, a nie jako przestępcy z klasycznymi sankcjami, takimi jak grzywny i więzienia", mówi Stensland do VG.
 
 
Nie opłaca się karanie za posiadanie?
 
 
Nadal będzie to "zakaz używania i posiadania narkotyków". Jednak wszyscy są zgodni by  "zmienić reakcje władz na osoby zażywające i posiające narkotyki z karania na pomoc, leczenie i działania zastępcze".
W chwili obecnej Politi jest znacznie obciążona przestempstwami na tle narkotykowym. Wprowadzana zmiana polityki narkotykowej ma również na celu odciążenie norweskiej Politi i sądów.
 
W lutym Komisja Zdrowia w Stortingu wyjeżdża na podróż studyjną do Portugalii, która wdrożyła już wcześniej podobną reformę z dekryminalizacją.

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!