Politi - Norweska policja

Polski konsul wyprowadzony z budynku przez policję

Jak donosi portal naszdziennik.pl 21 czerwca w specjalnym ośrodku BV przeznaczonym do widzeń rodziców z odebranymi im dziećmi, norweska policja zastosowała przemoc wobec polskiego dyplomaty.

W małej miejscowości niedaleko Oslo, doszło do pierwszego spotkania rodziców z odebranym dzieckiem. Dziecko zostało zabrane przez urzędników BV ze szkoły, tydzień wcześniej. Rodzice poprosili o obecność polskiego konsula, a ten wziął ze sobą także polską psycholog współpracującą z placówką konsularną w Oslo.

Jak donosi portal '' Według świadków, chłopiec ucieszył się ze spotkania z konsulem, bo usłyszał polską mowę. Przywitali się i zaczęli wchodzić do pomieszczenia przeznaczonego do widzeń. Konsul szedł z tyłu. W drzwiach pracownica BV zagrodziła mu drogę i poinformowała, że nie może pozostać w pomieszczeniu. Przedstawiciel Polski zaprotestował, powołując się na konwencję wiedeńską i obowiązujące w Norwegii prawo. Wtedy wezwano policję i wyprowadzono go z budynku."

  Finał tego incydentu jest taki, że BV oskarżył polskiego konsula o awanturowanie się. W raporcie który sporządzono stwierdza się, że konsul w zmowie z rodzicami chciał porwać dziecko. Polskiej psycholog mimo, że była tylko biernym świadkiem zajścia, zarzucono zakłócanie porządku publicznego. 

 konsul zniewazony

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy