Ośmieszanie Polski i Polaków w norweskiej telewizji NRK

Ośmieszanie Polski i Polaków w norweskiej telewizji NRK

 1 listopada norweska telewizja publiczna NRK opublikowała materiał dokumentalny, który może budzić mieszane uczucia. W mojej ocenie materiał jest majstersztykiem, mającym za cel zmanipulowanie norweskiej opinii publicznej i utwierdzenie ich w stereotypach o Polakach i Polsce.

Pod adresem Film o Polakach i Polsce w NRK można zobaczyć dokument trwający ponad 52 minuty.

 Polska jest zaprezentowana jako kraj gdzie zmusza się dzieci do chodzenia na religie, że nie ma demokracji, że Jarosław Kaczyński to dyktator, któremu stawia się pomniki za życia. W zaprezentowanym materiale można wydedukować, że w Polsce naśmiewa się z żydów, że Polska to kraj rasistowski, że codziennie dochodzi do sytuacji, w którzych kogoś pobito np. za używanie języka niemieckiego.

 Pokazuje się dzieci w polskim mundurze z karabinami. W Polsce władza polityczna pozwala ''lać'' gorszy sort. Pokazuje się polityków PIS, którzy mówią o sensie istnienia Unii Europejskiej. Mówi się, że Polska odpływa od europy zachodniej. Pokazane są ''watykańskie pałace opływające dostatkiem''. Tłumaczy się zależności między ojcem dyrektorem Rydzykiem a władzą polityczną PiS.

Wychwalana jest Gazeta Wyborcza.

Mówi się, że Polska z demokracji zmieniła się w monarchię a niekoronowanym królem Polski jest Jarosław Kaczyński. Że ''dobra zmiana'' polega na tym, aby odbierać prawo do bycia polakiem wszystkim tym którzy nie popierają ''dobrej zmiany''.

Polska państwem opresyjnym

 19 października po południu pod Pałacem Kultury i Nauki podpalił się człowiek - Piotr Szczęsny. Chodziło o to aby wstrząsnąć ludźmi, ''którzy jakby popadli w marazm...'' - tłumaczy korespondentka w materiale filmowym. Piotr Szczęsny zmarł w skutek odniesionych obrażeń, kilka dni później.

Na końcu pokazana jest wyrwana z kontekstu wypowiedź Jarosłąwa Kaczyńskiego, który mówi że "o taką Polskę zabiegamy!, o taką Polskę walczymy! ...i bądzcie pewni, że będziemy mięli taką Polskę, że nikt nam nie narzuci woli z zwenatz, że nawet jeżeli w pewnych sprawach pozostaniemy w europie sami - to pozostaniemy! 'i będziemy tą wyspą wolności i tolerancji!''

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy