Cło na przesyłki internetowe do Norwegii

Wszystkie paczki będą clone? Poczta obawia się scenariusza ze Szwecji

Jak zakłada umowa między rządem a Chrześcijańską Partią Ludową od 1. stycznia 2020 roku przestanie obowiązywać zwolniony z opłat celnych limit 350 koron na zakupy dokonywane w zagranicznych sklepach internetowych.

 Zmiana prawa spowodować może w praktyce, że wszystkie nawet najmniejsze paczki będą musiały zostać oclone. Już dziś Poczta Norweska alarmuje, że przyjęcie nowych zasad spowodować może efekt z którym zetknęła się Szwecja. Mianowicie, po wprowadzeniu podobnej zasady w Szwecji, setki tysięcy paczek po ocleniu nie zostało odebranych. Szwecka poczta została sparaliżowana odsyłaniem nieodebranych przesyłek do nadawców. Było ich 400.000.

Według szacunków Poczty Norweskiej, w roku 2018 tylko Chin przybędzie do Norwegii 12 milionów paczek. Prawie wszystkie z nich mają deklarowaną wartość poniżej 100 koron.

Polityk rządzącej partii Høyre Henrik Asheim uważa, że możliwe jest znalezienie rozwiązania do 2020 roku, ale polegać ono musi na zmianach w obsłudze przesyłek i wprowadzeniu bardziej efektywnego systemu pracy wewnątrz Norweskiej Poczty.

Czy zatem możemy już stwierdzić, że zakupy w zagranicznych sklepach internetowych będą kosztować nas dużo więcej ?

 

na podstawie:

https://www.nettavisen.no/na24/posten-frykter-hauger-av-uavhentede-smapakker-nar-350-kronersgrensen-ryker/3423561500.html

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy