Norweski paszport

Norwegia zmienia prawo w sprawie podwójnego obywatelstwa - Będzie dozwolone?

W Czwartek Norweski Parlament przyjął nowelizacje prawną, która dopuszcza możliwość posiadania norweskiego jak i innego obywatelstwa.

Nowelę przyjęto jednak nie bez sprzeciwu, ze strony Partii Pracy i Partii Sentrum.

Stare prawo było uchwalone w 1888 roku i nadszedł czas na jego dostosowanie do współczesnych czasów - uważa, Ove Trellevik, reprezentant parlamentarny Høyre. Ponad to, osoby które wcześniej zrzekły się norweskiego obywatelstwa, będą mogły je odzyskać.

W planach pozbawianie obywatelstwa przestępców.

Norweski rząd zaplanował również możliwość pozbawienia obywatelstwa norweskiego obywatela który popełnił przestępstwo. Tylko co w sytuacji, gdy dana osoba nie ma obywatelstwa innego kraju?. Zgodnie z obowiązującymi prawami człowieka, władze nie mogą uczynić nikogo bezpaństwowcem. Zatem plany pozbawiania obywatelstwa przestępców budzą niemałe kontrowersje. Oznaczałoby to, nierówne traktowanie - bo w zależności od posiadanych paszportów. 

Jednak Trellevik uważa, że ma to też działanie prewencyjne, jeśli masz dwa obywatelstwa i ryzykujesz utratą tego norweskiego. Myślę, że warto wprowadzić te zmiany, mówi.

Lider Partii Centrum Trygve Slagsvold Vedum dostrzega zagrożenie jakie może mieć miejsce w sytuacji kiedy Norwegia będzie na przykłąd w konflikcie z innym krajem.'' Czy obywatel posiadający obywatelstwo norweskie oraz paszport kraju z nami skonfliktowanego, będzie myślał o interesie Norwegów w momencie głosowania przy urnie wyborczej?''

Zanim nowe prawo wejdzie w życie, Norwegia będzie musiała porzynajmniej w części wypowiedzieć Konwencję Rady Europy z 6. maja 1963 roku, zgodnie z którą obywatele norwescy tracą swoje obywatelstwo, jeśli otrzymują nowe.

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy