Norweskie rolnictwo

Norwescy rolnicy z miliardowymi odszkodowaniami za ubiegłoroczną susze

W związku z ubiegłoroczną suszą jaka dotknęła rolnictwo w Norwegii, rolnicy otrzymali 1,6 miliarda norweskich koron tytułem rekompensat za szkody spowodowane suszą. Na przykład za utracone plony.

Jest to rekordowa suma jaką do tej pory wypłacono w historii Norwegii - oznajmiła Dyrekcja Rolnictwa (Landbruksdirektoratet).

Wnioski o rekpompensate złożyło ok. 150.000 rolników. Dyrekcja ds. Rolnictwa twierdzi, że prawie 3700 wniosków nie zostało jeszcze sfinalizowanych, a zatem płatności będą jeszcze wyższe.

''To był rok, który naprawdę wystawił norweskiego rolnika na próbę. Kryzys był bardzo poważny a wielu poniosło poważne straty'' - mówi Gunn Eide, kierownik sekcji w Dyrekcji Rolnej.

Dla zobrazowania sytuacji informuje, że w roku poprzednim podobne wnioski złożyło zaledwie 1000 rolników i wypłacono odszkodowanie w sumie na kwotę 67 milionów koron.

W roku 2018 Norwegię dotknęła susza a nim zakończono sezon przeszły ulewy. Najgorzej ucierpiała wschodnia część Norwegii, kryzys też był olbrzymi w południowo-wschodniej cześci kraju.

susza w norwegii

 

Aby uzyskać odszkodowanie, ponad 30 procent zbiorów musi zostać utraconych. Rolnikom, którym przyznano odszkodowanie, wypłacono średnio ponad 140 000 NOK.

 

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy