Premier Norwegii

Premier Norwegii chce uniezależnienia od ropy

Premier Norwegii Erna Solberg promuje budżet, który ma zapobiec aprecjacji korony. To pierwszy krok do uniezależnienia kraju od produkcji ropy naftowej, informuje Bloomberg.

- Musimy przygotować Norwegię do gospodarki mniej zależnej od dochodów z ropy. To perspektywa 20-letnia, a nie czteromiesięczna. Miejmy nadzieję, że w 2014 r. stopa bezrobocia ciągle będzie na niskim poziomie i uda się jednocześnie zwiększyć udział produktów nie związanych z produkcją ropy – powiedziała.

Norwegia zmaga się, by uchronić napędzaną ropą gospodarkę przed wzrostem cen aktywów oraz kulejącą konkurencyjnością. Uruchomiony w 1996 r. rządowy fundusz o wartości 800 mld USD, w którym gromadzone są zyski z handlu ropą i gazem ma chronić gospodarkę przed przegrzaniem. Jednak wzrost przychodów z handlu ropą sprawił, że te starania zelżały.

W ubiegłym tygodniu kierowana przez Solberg Partia Konserwatywna uzyskała poparcie koalicjantów na wykorzystanie 2,9 proc., czyli 139 mld koron, z funduszu by załatać deficyt budżetowy w 2014 r.

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!