Sławomir Kowalski po prawej

Polski konsul wydalony z Norwegii - oficjalne

Władze norweskie wezwały władze polskie do odwołania konsula dr. Slawomira Kowalskiego z pracy w konsulacie w Oslo. W piatek 18.01.2019 informowaliśmy o wrzawie jaka wybuchła w polskich mediach społecznościowych na wieść o tym, że Polski konsul Sławomir Kowalski został wydalony z terytorium Królestwa Norwegii.

 Erna Solberg wygania polskiego konsula z Norwegii ?

Nadesłana i opublikowana informacja okazała się być prawdziwa. Dziś gazety w Norwegii piszą o tym fakcie. Jednak aby bardziej zaznajomiomić się w czym tkwi rzecz, warto przeczytać podany wpis.

 

Dziś gazeta VG w rozmowie z rzecznikiem prasowym Per Bardalen Wiggen z Ministerstwa Spraw Zagranicznych uzyskała potwierdzenie tych informacji.

Jak możemy przeczytać w artykule gazety VG ''Bakgrunnen er at hans opptreden i en rekke konsulære saker, blant annet i sin oppførsel mot offentlige tjenestemenn, som ikke er forenlig med hans rolle som diplomat'' - oznacza to, że powodem decyzji jest zachowanie konsula w sprawach i przeciwko urzednikom państwowym, które nie należały do jego roli, jako dyplomaty. źródło

 

Inne gazety też to potwierdzają swoimi wpisami w internecie.

UD potwierdza wydalenie konsula z norwegii

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie chce komentować, czy deportacja ma coś wspólnego z udziałem Kowalskiego w sprawach związanych z barnevernet.

Warto przypomnieć, że Sławomir Kowalski został w roku 2017 nagrodzony przez polskie władze tytułem Konsula Roku. W Norwegii i Polonii Norweskiej znany był między innymi z zaangażowania w sprawy związane z Barnevernet.

konsul roku slawomir kowalski oslo

nagroda slawomirowi kowalskiego konsulowi w oslo

 

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy