Wiadomości, informacje z Norwegii

Polacy w Norwegii

Jacy są Norwegowie - okiem Polaka z 7 letnim stażem

Witam, nazywam się Zbigniew i do Norwegii przyjechałem w celu pracy w 2010 roku. W okresie ponad 7 lat przemierzyłem Norwegię od północy po południe pracując przy różnych projektach. Miałem więc styczność z Norweskim społeczeństwem. Dziś postanowiłem podzielić się tutaj moimi spostrzeżeniami. Napiszę więc krótko o Norwegach w kontekście jacy oni są.

Przede wszystkim Norwegowie są zakochani w swoim kraju i bardzo dumi z bycia Norwegami. Nie pozwolą sobie zepsuć swego kraju, tak jak to zrobiła np. Wielka Brytania. Pamiętaj, Norwegowie to nie są ludzie bez kultury. W ich towarzystwie nigdy nie usłyszysz złego zdania na temat innych nacji, więc nie sugeruj się tym, że jeśli oni źle nie mówią przy Tobie o innych nacjach, to że tak nie jest!. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich do jednego worka, tak samo jak nie powinno się wrzucać Polaków do jednego worka - że niby to jesteśmy złodziejami, nieukami bez języków i takie tam. Ale jeśli już mamy uogólniać, to czemu nie.

Kilka dni temu niejaki Svein napisał tutaj artykuł, w którym wspomniał o "Janteloven" i naubliżał Polakom.  Ja postaram się rozwinąć ten wątek. 

Prawo Jante którym kierują się Norwegowie między innymi mówi: 

'Nie sądź, że jesteś kimś wyjątkowym.
Nie sądź, że nam dorównujesz.
Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas.
Nie sądź, że jesteś lepszy od nas.
Nie sądź, że wiesz więcej niż my.
Nie sądź, że jesteś czymś więcej niż my.
Nie sądź, że jesteś w czymś dobry.
Nie masz prawa śmiać się z nas.
Nie sądź, że komukolwiek będzie na tobie zależało.
Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć."

 

Niestety to smutna prawda o Norwegach, których poznałem. Oni tacy po prostu są. Zimni skandynawowie, zgorzkniali, zazdrośni, z kompleksami, strasznie leniwi i strasznie ale to strasznie nacjonalistyczni, są też konfidentami. Jest to u nich zakorzenione i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie mówię tutaj o tzw. nowych norwegach, czyli Pakistańczykach, czy Filipińczykach urodzonych w Norwegii, gdyż oni się różnią nieco, są też inaczej traktowani  - nie są uważani za prawdziwych Norwegów. Tacy ludzie urodzeni w Norwegii ale bez korzeni Norweskich są nazywani "nynorsk" (nowy norweg).

W artykule tym chciałem skupić się na tym, aby pokazać Państwu realne opinie Norwegów o Polakach, gdyż jak czytam komentarze na polskich grupach w portalu facebook, to widzę, że niektórym 'Koronki' rozum przyćmiły

Postanowiłem przejrzeć norweską prasę - co pisza o polakach Norwegowie?. Pierwsze co odnalazłem to artykuł o Polakach na stronie https://visynes.no/5-fakta-om-polakker-i-norge/ - zatytułowany "5 faktów na temat polaków w Norwegii", więc niech on posłuży za przykład. Postanowiłem przetłumaczyć ten artykuł ponieważ 90% Polaków tutaj mieszkających nie potrafi porozumiewać się w żadnym języku, więc dla nich to robię, najlepiej jak potrafię:

Cyt. "

  1. Przeciętny Polak w Norwegii ma 25-35 lat. Przeprowadził się do Norwegii w celu pracy, z zamiarem osiedlenia się w Norwegii na stałe. Więksość z nich zamierza ściągnąć tutaj rodziny, kupić dom i wychować dzieci w Norwegii. Najczęściej mówią dobrze po angielsku, ale są gotowi uczyć się norweskiego, by stać się lepiej zintegrowanym z norweskim społeczeństwem.
  2. Pośród Polaków kórzy osiedlili się w Norwegii można znaleźć wiele wybitnych osobistości. Polacy stanowią tło dla norweskiej kultury. Angażyją się w sport, naukę i muzyę. Każdego roku, wybijają się jako Polacy w Norwegii. Ludzie, którzy są coraz bardziej znani zarówno w środowiskach polskich i norweskich.
  3. Polacy są często postrzegani jako dobrzy pracownicy, sąsiedzi i przyjaciel. Wielu twierdzi, że ludzie z Polski są gościnni itp.
  4. Polski kulturarransjemanter w Norwegii daje wgląd w polskiej kulturze i stylu życia. Można próbować polskie specjały, słuchać muzyki polskiej i dowiedzieć się nieco więcej o historii Polski. Kultura polska jest bogata i interesująca, i to nie różni się zbytnio od norweskiego. Ludzie z Polski kochją naturę, dlatego zwiedzają Norwegię jako turyści.
  5. Polacy w Norwegii kochają sport i wspierają swoich rodaków, gdy mają możliwość, aby to zrobić. Polacy uwielbiają zbierać się pod Holmenkollen i dopingować skoczkom narciarskim. Są często nazywani 'biało-czerwoni' , ponieważ są zawsze ubrani w tych kolorach. Wielu polskich sportowców jest znanych w Norwegii, na przykład. Piotr Leciejewski z Brann Bergen, Justyna Kowalczyk czy Kamil Stoch.

No dobra... jest to tekst o Polakach w Norwegii ale czy odzwierceiedla prawdę? ...

Być może punkt 1 jest prawdziwy, co do punktu nr. 2 to za specjalnie nie znam wielu Polskich osobowości, które można uznać za "wybitne osobowości" w Norwegii. Co do punktu 3 - tak polacy są dobrymi pracownikami, bo pracują za bardzo niskie stawki, nie narzekają na wyzysk, bo są do niego przyzwyczajeni, pracują często w opłakanych warunkach przy aprobacie Norweskiego Rządu. - Norwegowie bardzo często przerabiają piwnice, aby zasiedlać tam polaków i za pieniądze z wynajmu spłacać sobie kredyty za domy. Jednak gdy Polak kupi dom w Norwegii i postanowi przerobić piwnice na mieszkanie, jego Norwescy sąsiedzi donoszą wszędzie gdzie się tylko da, żeby utrudnić Polakowi jego plan. Rozmawiałem z nie jednym Polakiem który kupił dom i dokonywał jakiś przeróbek- żalili się że byli atakowani przeróżnymi kontrolami urzędowymi (w związku z donosami Norweskich sąsiadów). Natomiast kiedy rozmawiałem na ten temat z Norwegami oni mówili, że nie mają najmniejszych problemów z zaadoptowaniem piwnic na miezkanie dla Polaków... Co do punktu 4 to jakiś stek bzdur. Norwegowie interesują się Polską kulturą? - Oni mają Polaków za alkoholików, złodzieji i tanich roboli, którzy pracują po 12h 7 dni w tygodniu. Norwegowie, których poznałem uprawiają stereotypy o Polakach. każdy z nich zna dowcipy o Polaka, ale oczywiście nigdy przy Tobie go nie opowiedzą. Co do punktu 5 to również mija się z prawdą. Fakt, że Polacy stanowią największą grupę jako mniejszość narodowa w Norwegii, są widoczni podczas skoków na Holmekollen oznacza to, co juz wcześniej pisałem o Norwegach, że są leniwi i sportem interesują się wyłącznie z przed telewizora lub gazety. Dlatego stosunkowo niewielu z nich pojawia się na zawodach na Holemkollen. Norwegowie znają Polskich skoczków bo na wieść, że któryś z nich jest lepszy od Norwega dostają ataku wściekłości i długo to pamiętają. 

 

Zresztą jeśli nie wierzycie w moje odczucia, poczytajcie komentarze w internecie pod tekstami traktującymi o Polakach. Na przykład pod wspomnianym wyżej artykułem, są dwa komentarze. Jeden jest dodany prze takiego jak ja to nazywam 'Polaka ciemniaka", który to komentuje wstawiając emotikon "smile" - wyrażając zadowolenie z przeczytanego artykułu. No bo przeciez przeczytał fajne rzeczy o Polakach i się jara. Natomiast drugi jest napisany przez Norwega Hilde Pedersena który to komentuje "En faktaartikkel uten henvisning til kilder og publiseringsdato, da vet man at man bør ta hva som står skrevet her med store klyper salt." co znaczy " co oznacza  - Artykuł bez odniesienia do źródła i daty publikacji, to wiedz, że trzeba brać to, co tu jest napisane z dużym przymrużeniem oka". 

 

komentarze norwegow o polkakach

 

Artykuł "5 fakta om polakker i Norge" stanowi świetny przykład, że Norwedzy nie powiedzą Ci jawnie co o Tobie myślą, jacy są fałszywym narodem. Wręcz przeciwnie, powiedzą, napiszą to co chcesz o Polakach usłyszeć. Oczywiście, mam świadomość, że są w Norwegii Rodacy, którym "naharhasz w mordę" a oni i tak powiedzą, że to deszcz spadł. I to jest przykre, że stado małointeligentnych Polaków sprzeda swoją godność w zamian za "koronkę". Dlatego na koniec apeluję. RODACY !!! więcej rozumu i nie dajcie się zmanipulować :)  

 alleluja, chwalmy Pana

Rzetelnych informacji dostarczył:
UWAGA !!! Wiele osób nie przyjmuje do wiadomości ,że wszystkie nasze informacje pochodzą z wiarygodnego źródła. Wszystkie newsy i wiadomości umieszczane w portalu Norwegia1.pl staramy się opatrywać linkiem do źródła na podstawie którego powstała informacja. Dlatego postanowiliśmy w redakcji, że dodatkowo za pomocą ''print screenów'' uwiarygadniać źródło informacji. Pod każdym artykułem znajdą Państwo odnośnik do oficjalnego źródła. Zależy nam na prowadzeniu portalu w sposób rzetelny i staramy się walczyć z fake newsami.

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

reklama w norwegii

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia