Wiadomości, informacje z Norwegii

Norwegia

Dyskryminacja osób niepełnosprawnych na porządku dziennym?

W dniu dzisiejszym natknąłem się na artykuł w Drammens Tidende na temat niepełnosprawnej osoby, która poruszając się wózkiem inwalidzkim, chciała wjechać do restauracji McDonald's w centrum Drammen.

Przeczytawszy artykuł bardzo się zasmuciłem. Jak można przeczytać w tytule artykułu, personel restauracji polecił osobie niepełnosprawnej, aby ta pojechała do innej restauracji McDonald's, oddalonej o parenaście kilometrów.

Jako że sam poruszam się na wózku inwalidzkim w Norwegii również i mnie dotyczy ten problem.

 W Polsce jest zupełnie inaczej pod tym względem. Samorządy wydają olbrzymie pieniądze by sprostać ustawowemu nakazowi niwelowania barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. Szczegółowe przepisy regulujące dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z 2002 r. z późn. zm.).

Nie do pomyślenia jest, żeby w Polsce któraś przychodnia lekarska posiadała bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych, albo komisariat policjii.

W wielu polskich miastach, nawet tych malutkich, na przykład w Ełku, komisariat policji ma windę dla niepełnosprawnych!

winda dla niepelnosprawnych w elku na policji

 

 

A w Norwegii na posterunek Politi i do Fylkesmannen w Lierbyen, nie ma jak dostać się, poruszając się na wózku inwalidzkim.

Poniżej wklejam pogląd. 

 

politi flykessmanen lier

 Takich miejsc jest zatrważająco dużo. A przecież Norwegia uchodzi za taki wspaniały i bogaty kraj, gdzie nikogo sie nię dyskryminuje.

 

W Norwegii widać prawo w tej materii stosuje się wybiórczo. Prawo budowlane wyraźnie mówi, o niwelowaniu barier architektonicznych ->  https://www.byggforsk.no

Najciekawsze jest to, że do mojego lekarza fastlege w Drammen - Esculap Legekontor, nie mam jak dostać się na wózku inwalidzkim, bo rampa jest tak stroma, że nawet z pomocą osoby dodatkowej, nie jestem w stanie wjechać wózkiem i to elektrycznym!... A nawet gdybym w jakiś sposób wjechał, to za drzwiami do klatki przychodni lekarskiej, są dwa stopnie schodów, niedopokonania.

Dlatego z całą odpowiedzialnością i na podstawie moich doświadczeń, mogę śmiało napisać, że Norwegia jest daleko w tyle za Polską, nie tylko pod względem opisywanej przeze mnie wcześniej służby zdrowia, ale również pod względem niwelowania barier dla niepełnosprawnych. Czuję się ewidentnie dyskryminowany jako osoba niepełnosprawna.

Jak powinna wyglądać rampa dla niepełnosprawnych w Norwegii (prawo budowlane) -> https://www.byggforsk.no/dokument/3568/rampe

cyt "§ 12–18. Rampe (1) Rampe skal ha bredde tilpasset forventet transport. Minimum bredde skal være 0,9 m. (2) Rampe skal ha jevnt og sklisikkert dekke og stigning maksimum 1:20. Rampe tilknyttet bygning med boenhet skal ha stigning maksimum 1:15. For strekning under 3,0 m kan stigningen være maksimum 1:12. For hver 0,6 m høydeforskjell skal det være et horisontalt hvileplan med lengde minimum 1,5 m."

 

Dziękuję za uwagę.

A teraz rzygajcie w komentarzach, żebym wracał do Polski, jak to lubią robić cioty zachwycone Norwegią.

 

 

Rzetelnych informacji dostarczył:
UWAGA !!! Wiele osób nie przyjmuje do wiadomości ,że wszystkie nasze informacje pochodzą z wiarygodnego źródła. Wszystkie newsy i wiadomości umieszczane w portalu Norwegia1.pl staramy się opatrywać linkiem do źródła na podstawie którego powstała informacja. Dlatego postanowiliśmy w redakcji, że dodatkowo za pomocą ''print screenów'' uwiarygadniać źródło informacji. Pod każdym artykułem znajdą Państwo odnośnik do oficjalnego źródła. Zależy nam na prowadzeniu portalu w sposób rzetelny i staramy się walczyć z fake newsami.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

reklama w norwegii

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia