Wiadomości, informacje z Norwegii

Epidemia chorych ryb w Norwegii

Epidemia chorych ryb w Norwegii - UWAGA na łososia z Norwegii

Norwegia słynie z łososia. Rybołóstwo w Norwegii jest jedną z głównych gałęzi przemysłowych, która daje zatrudnienie sporej ilości populacji oraz gwarantuje niebagatelne przychody do budżetu Królestwa Norwegii. 

W dzisiejszym artykule podejmę temat epidemiii chorych ryb norweskich; ich obowiązkowym uboju, stratach finansowych i podejrzanie tanim norweskim łososiu oferowanym na rynku Polskim. 

W Norwegii hodowle łososia stały się bardzo ale to bardzo popularne. Jak wygląda tak hodowla? - Są to potężne klatki ulokowane w naturalnych wodach fjordów, w kórych hoduje się i tuczy ryby, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych - sprzedaży. 

Poniżej prezentujemy zdjęcie takiej przykładowej hodowli.

 

farma lososia hodowlanego w norwegii

źródło: www.greenprophet.com

 

 Jak wiadomo hodowcom czy to trzody chlewnej, drobiu czy ryb zależy na tym, aby w jak najkrótszym czasie uzyskać dopowiedni przyrost masy hodowlanego zwierzęcia, przy poniesieniu jak najniższych kosztów jego hodowli. Jest to zasada maksymalizacji zysku, którą w dzisiejszych czasach kierują się niemal wszyscy producenci.

 Z informacji ogólnodostępnych można dowiedzieć się, że na przykład ryby są tuczone specjalnymi paszami zawierające antybiotyki, aby uchronić hodowlę przez potencjalnymi epidemiami różnych chorób. W przypadku epidemii ryb w norwegii hodowca ma obowiązek zgłoszenia tego do fiskeridirektoratet, ma on obowiązek wybicia takiej hodowli, co równoznaczy się nierzadko z milionowymi stratami dla przedsiębiorstwa. Ale co się dzieję jeśli taki przedsiębiorca zgłosi ucieczkę ryb, a w rzeczywistwości sprzeda ryby po cenach dumpingowych do innych państw? Wydaje się, że problem wówczas rozwiązuje się sam - w stylu Norweskim ;). Przypominamy, że Norwegia jest najbardziej skorympowanym Państwem w Skandynawii. źródło: https://www.nrk.no/okonomi/_-norge-mest-korrupt-i-skandinavia-1.11393590 

 

Urząd ds. rybołóstwa w Norwegii Fiskeridirektoratet jest to instytucja która jak podaje na Swoich stronach przyjmuje zawiadomienia o chorobach ryb, o ich ucieczkach i jest instytucją odpowiedzialną za szereg czynności mających na celu zabezpieczenie środowiska naturalnego i ryb naturalnych przed hodowlanymi.

Najczęstszą chorobą norweskich ryb jest wirusowe zapalenie trzustki, za które odpowiadaja wirusy SAV 3 i SAV 2, oraz wszelkie mutacje genetyczne.

Fiskeridirektoratet na swoich stronach internetowych przygotował mapę dla rybaków, dzięki której można dowiedzieć się na których wodach znajdują się chore ryby (fiskesykdom)

poniżej prezentujemy jak to wygląda na dzien 09.05.2016

chore ryby w Norwegii

 

Jak widzimy niemal na całym zachodnim wybrzeżu norweskim stan jest alarmujący.

Dlaczego o tym piszę?  Ku przestrodze!  

 Sam miałem okazję osobiście łowić ryby w Norwegii w okolicy Vollen. Ryby które tam wyciągaliśmy miały nienaturalny kolor wnętrzoności i smakowały okropnie. Nigdy nie jadłem tak niedobrych ryb. W dodatku kiedy łowiliśmy z dna wyciągaliśmy jakąś substancję podobną do waty - taką krystalicznie białą i odziwo suchą. Nie mam pojęcia co to było. W internecie sporo jest publikacji mówiących o tym, że np. łosoś norweski jest najbardziej trującym pożywieniem na swiecie.

https://wp.tv/i,lososie-hodowlane-moga-zawierac-toksyny,mid,1366063,cid,5050,klip.html  -  Łososie hodowlane moga zawierać toksyny.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21635839,filet-z-lososia-o-kalowym-zapachu-obrzydliwe-odkrycia-w-czasie.html -  "Filet z łososia o zapachu kałowym".

https://natemat.pl/149993,losos-z-supermarketu-jest-szkodliwy-sprawdzamy-mity-na-temat-lososia - Łosoś za 8-10 zł to trucizna? Sprawdź, co kupujesz, zanim pójdziesz do sklepu po łososia hodowlanego.

 

A co mówią sami norwedzy na temat łososia?  przytaczam przykładową wypowiedź Anne-Lise Bjørke Monsen, lekarza ze szpitala uniwersyteckiego Haukeland, na którą natknałem się w portalu natemat.pl

 

norwedzy o lososiu

 

W Danii jest takie prawo, że sprzedawca ma obowiązek poinformować ciężarną kobietę przy zakupie ryb, że nie zaleca się jeść więcej niż ileś gram w tygodniu. Podobnie jest w Szwecji. 

Ale co najdziwniejsze jest: 

W Polsce w niektórych sklepach można kupić Norweskiego Łososia po bardzo niskich cenach. Należy sobie zadać pytanie dlaczego tak jest, zważywszy na to co napisałem powyżej oraz należy wziąść pod uwagę, że transport ryb jest transportem o wiele bardziej kosztownym niż transport elektroniki, mebli itp.

norweski losos podejrzanie tani

 

 

 

Na stroniach Fiskeriesdirektorater wyczytac można również, że wody Norwegii są skarzone różnymi sybstancjami oraz metalami ciężkimi przez przemysł naftowy i że mogą one być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.  Wymieniane sa te substancje i są to: cynk, ołów, rtęć i kadm.  Każdy kto uczył się biologii ma świadomośc jak niebezpieczne są to związki, ale Norweski urzad nie napisze tego wprost. Dziwię się, że wogóle to napisali. WIdocznie wszelkie raporty na temat stanu wód o tym trąbią.

https://www.fiskeridir.no/Sjoeareal/Tema/Utslipp

Noreska Agencja Ochrony Środowiska bije na alarm i podaje do wiadomości, że przemysł naftowy zwiększył limity emisji zanieczyszczeń na 6 milionów ton odpadów górniczych  z czego 600 000 do 900 000 ton drobnej frakcji. "Istnieje również ryzyko rozprzestrzeniania się cząstek poza granice obszaru składowiska w wyniku prądów oceanicznych" .

Dalej można wyczytać, że o ostrzeżeniach związanych z wysokim poziomem rtęci, kadmu który jest biokumulatywny. Oznacza to, że gromadzi się w organizmie.

 i już ejgo niewielkie ilości mogą powodować uszkodzenie wątroby, płuc, nerek i kości. Jest również sklasyfikowany jako toksyczny dla reprodukcji. Na końcu piszą, że "Ważne jest, że Agencja Ochrony Środowiska ustanawia ścisłe wymógi, że należy zainwestować w najlepszej technologii w produkcji i oczyszczania odpadów przemysłu rafineryjnego w celu zmniejszenia zrzutów do morza, i że na przedsiębiorstwa nałożono surowe harmonogramy realizacji takich środków.

Chciałoby się żec "...no cudownie kurwa". Teraz już wiem, dlaczego jest tak tani norweski łosoś w Polsce.

 

Rzetelnych informacji dostarczył:
Redaktor Norwegia1
UWAGA !!! Wiele osób nie przyjmuje do wiadomości ,że wszystkie nasze informacje pochodzą z wiarygodnego źródła. Wszystkie newsy i wiadomości umieszczane w portalu Norwegia1.pl staramy się opatrywać linkiem do źródła na podstawie którego powstała informacja. Dlatego postanowiliśmy w redakcji, że dodatkowo za pomocą ''print screenów'' uwiarygadniać źródło informacji. Pod każdym artykułem znajdą Państwo odnośnik do oficjalnego źródła. Zależy nam na prowadzeniu portalu w sposób rzetelny i staramy się walczyć z fake newsami.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

reklama w norwegii

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia