Wiadomości, informacje z Norwegii

Feriepenger za sykepenger

Feriepenger (pieniądze wakacyjne) z NAV za sykepenger

Jeśli w 2016 roku otrzymałeś zasiłek chorobowy (sykepenger), dodatek pielęgnacyjny (pleiepenger), dodatek szkoleniowy (opplæringspenger), zasiłek ciążowy (svangerskapspenger) lub zasiłek rodzicielski związany z urodzeniem lub adopcją (foreldrepenger ved fødsel eller adopsjon), należy Ci się wynagrodzenie urlopowege (Feriepenger) które z reguły jest wypłacane przed dniem 25 maja 2017 r.

W tym roku system informatyczny NAV doznał usterki, w związku z tym setki tysięcy obywateli mieszkających w Norwegii, mających prawo do zasiłków i feriepenger mogą mieć opóźnienia w płatnościach. Tutaj jest informacja o tym w języku norweskim https://www.bt.no/nyheter/innenriks/Teknisk-trobbel-stanser-utbetaling-fra-Nav-334879b.html

Poniżej przedstawię Wam rodacy, grupy osób które są uprawnione do wynagrodzenia na wakacje (Feriepenger):

-pracownicy
-poborowych
-marynarze
-rybacy, którzy są oceniani jako pracownicy.

Grupy, które nie są uprawnione do wynagrodzenia na wakacje (Feriepenger):

- pracujący na własny rachunek
- freelancerzy
- bezrobotni
- rybacy, którzy pracują jako samozatrudnieni
- pobierający sykepenger na zasadach § 8-47 folketrygdloven - https://lovdata.no/dokument/NL/lov/1997-02-28-19/KAPITTEL_5-4#§8-1


Jeśli otrzymałeś zasiłek chorobowy z ubezpieczenia Narodowego jako pracownik, otrzymasz wynagrodzenie za urlop (Feriepenger) do 25 maja.
UWAGA! Można dostać pieniądze tylko za pierwsze 48 dni choroby. Jeżeli pracodawca płacił zasiłek chorobowy NAV będzie płacić feriepenger również za te dni choroby.

Wynagrodzenie urlopowe wynosi 10,2 sykepenger. Dla pracowników, którzy osiągnęli 59 lat w roku kwalifikacyjnym, odsetek wzrasta do 12,5%.

Jeżeli okres świadczenia chorobowego sykepenger biegnie od jednego roku kalendarzowego do następnego - na przykład zachorowałeś i pobierasz sykepenger od 2016 i kontynuujesz w 2017 roku to w maju 2017 roku wypłacane Ci zostanie feriepenger za 48 dni choroby z 2016 roku. Feriepenger za sykepenger w 2017 roku zostanie wypłacone dopiero w następnym roku, czyli w 2018 roku.

Prawo do feriepenger dla bezrobotnych zostało uchylone z dniem 1 stycznia 2015 r.

https://www.nav.no/no/NAV+og+samfunn/Kontakt+NAV/Utbetalinger/Nyttig+a+vite/feriepenger-og-fritak-for-forskuddstrekk

Ja starałem się w tym artykule poruszyć temat, który mnie dotyczy czyli feriepenger z sykepenger który pobierałem w 2016 roku.

Oczywiście jak wiecie jestem strasznie uprzedzony do Norweskiego systemu.

Już dnia 24.05.2017 zapytałem poprzez dialog na stronie NAV, kiedy otrzymam moje sykepenger i feriepenger. W odpowiedzi otrzymałem informacje, że feriepenger dostane 27.05.2016 - tylko że to jest sobota !!!
Od kiedy to urząd dokonuje płatności w soboty albo od kiedy to banki w norwegii księgują w soboty ? - Jedynie co mi się ciśnie na usta to "ja pierdole. Co za zjebany system i ludzie tam pracują".

feriepenger z NAV za sykepenger pytanie

Czy oni to robią specjalnie, żeby mnie wyprowadzić z równowagi? Raczej nie możliwe jest to, że każda sprawa którą dotykam jest z problemami.

 P.S

Widzę, że sporo pojawia się pytań na temat zasiłków w Norwegii, operujecie błędnymi informacjami, dlatego postanawiam, że będę również opisywał Wam tematy związane z innymi świadczeniami jakie przysługują z urzędu pracy NAV i nie tylko...

By być na bierząco polajkuj profil na facebooku Norwegia okiem świeżaka

do następnego !

Rzetelnych informacji dostarczył:
Redaktor Norwegia1
UWAGA !!! Wiele osób nie przyjmuje do wiadomości ,że wszystkie nasze informacje pochodzą z wiarygodnego źródła. Wszystkie newsy i wiadomości umieszczane w portalu Norwegia1.pl staramy się opatrywać linkiem do źródła na podstawie którego powstała informacja. Dlatego postanowiliśmy w redakcji, że dodatkowo za pomocą ''print screenów'' uwiarygadniać źródło informacji. Pod każdym artykułem znajdą Państwo odnośnik do oficjalnego źródła. Zależy nam na prowadzeniu portalu w sposób rzetelny i staramy się walczyć z fake newsami.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

reklama w norwegii

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia