Wiadomości, informacje z Norwegii

Kwarantanna w Norwegii - zasady

Jakie są zasady kwarantanny w Norwegii i co się stanie, jeśli je złamiesz?

Pytacie o zasady kwarantanny w Norwegii i czy są one przestrzegane. Postaram się wyjaśnić wszystko w tym artykule.


Norwegia wymaga teraz od osób z większości krajów w Europie i wszystkich podróżnych spoza obszaru UE / Schengen kwarantanny przez 10 dni po podróży do kraju.


Które kraje znajdują się na liście kwarantanny? 
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego - Folkehelseinstituttet (FHI) regularnie aktualizuje swoją listę krajów EOG i strefy Schengen, które spełniają i nie spełniają krajowych kryteriów kwarantanny, a ministerstwo spraw zagranicznych opiera na tych zaleceniach, określając kraje jako „czerwone” lub inne. Gdy kraj jest „czerwony”, norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie, które nie jest bezwzględnie konieczne do tego kraju, a podróżni wracający lub przybywający z tego kraju muszą poddać się kwarantannie.
Od marca granice Norwegii są zasadniczo zamknięte dla gości spoza UE / strefy Schengen. Są wyjątki, choć żadne dla turystów . Każdy wjeżdżający do Norwegii z „czerwonych” krajów EOG lub strefy Schengen oraz WSZYSCY podróżni z krajów spoza UE / strefy Schengen są zobowiązani do przestrzegania wymogów kwarantanny.


Jakie są zasady?
Weźmy pod lupę gości, czyli osoby które na stałe nie mieszkają w Norwegii. Po przyjeździe do Norwegii należy „przedstawić dokumentację, aby pokazać, gdzie będziesz stale przebywać pod adresem przez 10 dni lub przez cały okres pobytu, jeśli będzie krótszy (niż 10 dni)” - cytat słów Monica Mæland, Norweskiej minister sprawiedliwości w komunikacie prasowym z 10 lipca .

W Norwegii kwarantanna oznacza, że ​​osoba jest proszona o pozostanie w domu. Nie może iść do szkoły lub pracy, nie może przyjmować gości, nie może korzystać z transportu publicznego a sklepy i apteki odwiedzać wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeśli nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego, nie można korzystać wcale z takich miejsc. Możesz także wyjść na spacer, jeśli przez cały czas zachowujesz odległość jednego metra od innych osób.

Osoby odwiedzające Norwegię muszą przebywać w miejscach, w których mogą poddać się kwarantannie. W związku z tym przebywanie w kamperze, przyczepie kempingowej, namiocie lub kabinie na kempingach bez prywatnej łazienki lub toalety i kuchni jest niedopuszczalne, jeśli musisz dzielić te udogodnienia z osobami innymi niż bliscy znajomi lub towarzysze podróży.

Podobnie, nie możesz przebywać w kwaterach, w których musisz dzielić pokoje lub obiekty z innymi osobami niż te, z którymi zwykle mieszkasz, takich jak akademiki i inne domy ze wspólną łazienką lub kuchnią.

Dozwolone jest opuszczenie kwarantanny w celu opuszczenia Norwegii, jeśli transport jest zgodny z wytycznymi Norweskiej Dyrekcji Zdrowia.

Jeśli podczas kwarantanny podejrzewasz, że masz objawy koronawirusa, musisz się całkowicie odizolować i poddać testom na obecność wirusa. Ważne jest, aby znać różnicę między „kwarantanną” a „izolacją” w norweskich przepisach i wytycznych: te ostatnie mają zastosowanie w przypadku potwierdzonej lub prawdopodobnej infekcji Covid-19. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej urzędu zdrowia https://www.fhi.no/.

Zwolnienia z kwarantanny

W Norwegii istnieje wiele okoliczności, które mogą zwolnić Cię z przestrzegania zasad kwarantanny, ale szczegółowe informacje mogą być skomplikowane.

Okoliczności obejmują przekraczanie granic między Szwecją a Norwegią w celu podjęcia pracy; ustalenia dotyczące dostępu i kontaktów między dziećmi a rodzicami; lub podstawowe usługi, takie jak opieka zdrowotna, bezpieczeństwo lub kluczowe funkcje publiczne.

Dokładne zasady mające zastosowanie do tych okoliczności są złożone. Jeśli uważasz, że możesz zostać objęty tymi wytycznymi, możesz sprawdzić bardziej szczegółowo na stronie internetowej Helsenorge.no

Możesz również zostać zwolniony z kwarantanny, jeśli możesz udowodnić, że miałeś wcześniej Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Musisz mieć wynik testu laboratoryjnego, który to potwierdza. Norweskie przepisy stanowią, że test ten musi być typu rt-PCR.

Chociaż Norwegia oferuje bezpłatne testy na koronawirusa na niektórych lotniskach, granicach i portach, wykonanie testu tutaj nie oznacza, że ​​możesz skrócić okres kwarantanny, jeśli wynik testu będzie negatywny. Jeśli jednak wynik testu jest pozytywny, będziesz musiał przejść z kwarantanny do izolacji (patrz powyżej).

Jeśli przejeżdżasz przez „czerwony” obszar podczas podróży do Norwegii bez wysiadania z samochodu, nie musisz poddawać się kwarantannie; ale pasażerowie lotów tranzytowych z „czerwonych” krajów podlegają już kwarantannie.

Co się stanie, jeśli nie spełnię wymagań dotyczących kwarantanny?

Naruszenie obowiązku kwarantanny jest przestępstwem.

Norweskie rozporządzenie o Covid-19 paragraf 5 stanowi, że „osoby przybywające do Norwegii muszą pozostać w kwarantannie przez 10 dni po przybyciu do Norwegii, chyba że do obowiązku kwarantanny ma zastosowanie wyjątek”.

Celem rozporządzenia jest „zapobieżenie lub ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19”.

Zgodnie z paragrafem 19 tego rozporządzenia „umyślne lub rażące niedbalstwo naruszenie przepisów niniejszego regulaminu podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do 6 miesięcy”.

Rzetelnych informacji dostarczył:
Redaktor Norwegia1
UWAGA !!! Wiele osób nie przyjmuje do wiadomości ,że wszystkie nasze informacje pochodzą z wiarygodnego źródła. Wszystkie newsy i wiadomości umieszczane w portalu Norwegia1.pl staramy się opatrywać linkiem do źródła na podstawie którego powstała informacja. Dlatego postanowiliśmy w redakcji, że dodatkowo za pomocą ''print screenów'' uwiarygadniać źródło informacji. Pod każdym artykułem znajdą Państwo odnośnik do oficjalnego źródła. Zależy nam na prowadzeniu portalu w sposób rzetelny i staramy się walczyć z fake newsami.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

reklama w norwegii

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia