Wiadomości, informacje z Norwegii

Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej - NAV
Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej - NAV

NAV będzie rozpatrywać sprawy EØS (Navskandalen) od 1994

Przypomnę ''Navskandalen''. NAV źle interpretował przepisy Europejskiego Obszaru Współpracy Gospodarczej na skutek czego odmawiano wypłat zasiłków, żądano ich zwrotów lub wstrzymywano płatności jeżeli beneficjent opuścił granice Norwegii. Sprawy dotyczyły okresu od 01.06.2012.  Nie żadko bywały takie sytuacje, że NAV meldował Policji oszustwa na systemie ubezpieczeń, jeżeli beneficjent pobierał świadczenie a mieszkał w krajach EØS. (Europejski Obszar Gospodarczy). Nav założył, że główną zasadą jest to, że beneficjent zabezpieczenia społecznego musi pozostać w Norwegii, aby otrzymać świadczenia pieniężne. A to okazało się błędną interpretacją. 

Unijne rozporządzenie w sprawie zabezpieczenia społecznego z 2012 r. stanowi, że członkowie systemu ubezpieczeń społecznych zamieszkali w UE lub EOG są uprawnieni do takich świadczeń pieniężnych.

Zatem po wybuchu skandalu, NAV przepraszał i przetwarzał sprawy procedowane w oparciu o błędną interpretację przepisów od 2012 roku.

Prokurator generalny Tor-Aksel Busch stwierdził, gdy ujawniono aferę, że doszło do co najmniej 48 błędnych orzeczeń Sądowych z powodu błędnej interpretacji.

36 z tych wyroków zakończyło się karą pozbawienia wolności!

 

W dniu 02 lipca 2021 Sąd Najwyższy zdecydował jednak, że błędna interpretacja przepisów tyczy się również spraw z przed 01.06.2012.

NAV będzie przetwarzał sprawy wstecz począwszy od utworzenia EOG czyli 1994 rok

Jeżeli uważasz, że sprawa ta dotyczy i Ciebie, zgłoś się do NAV! lub uzyskaj profesjonalną pomoc polakom w Norwegii.

 

Rzetelnych informacji dostarczył:
Redaktor Norwegia1
Chcesz opublikować artykuł? - napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

Portal Norwegia1.pl

Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia