Wiadomości, informacje z Norwegii

Pomoc z NAV

NAV wysyła na kursy - Super pomoc z NAV

Okazuje się, że można powiedzieć też i coś dobrego o NAV np. że NAV jest instytucją pomocną. Osobom, które wymagają przekwalifikowania z powodów zdrowotnych i nie władają jezykiem norweskim, Urząd Pracy (NAV) organizuje kursy norweskiego (norskopplaering) i je opłaca.

Osoby takie najczęściej otrzymują już wsparcie w postaci AAP czy dagpenger, to mimo to NAV robi wszystko by osoby takie wróciły na rynek pracy. Urząd NAV ciśnie z językiem, bo to przeciez podstawa do znalezienia pracy oraz oferuje takim osobom możliwość przekwalifikowania się, do branży zgodnie z możliwościami i życzeniem zainteresowanego. Chcesz być kierowcą autobusu? robić prawko C? ...værsågod.

Kto może uzyskać pomoc z NAV?

Postaram się jakoś to zobrazować ;)

Np. jeśli straciłeś/aś zdrowie w branży sprzątającej czy na produkcji, czy na roli i nie możesz za bardzo wrócić do pracy fizycznej z powodu schorzenia, wówczas przysługuje rok zwolnienia płatne 100% (sykepenger). Jeżeli w ciągu tych 12 mcy twoje zdrowie nie pozwoli Ci na podjęcie jakiejkolwiek pracy to wówczas przysługuje AAP (arbeidsavklaringspenger). Arbeidsavklaringspenger z reguły może być przyznawany maksymalnie do 4 lat. Po tem z reguły jest renta, ale NAV zrobi wszystko byś wrócił do pracy i nie poszedł na rente. Dlatego właśnie organizuje takie kursy. Pamiętaj!

Również osoby, które są na bezrobociu niekoniecznie z prawem do dagpenger, które nie posługują się jezykiem norweskim, również takie osoby NAV może skierować na kurs norweskiego. Również i Ty możesz zostać skierowany na taki kurs albo szkolenie. Trzeba po prostu o tym porozmawiać ze swoim veilederem z NAV.

Urząd pracy NAV na prawdę może pomóc !!!.

Jako ciekawostkę dodam, że osobom, które uczęszczają na szkolenia NAV oferuje 'reisepenger', czyli pieniadze na bilety by dostać się na kurs. Jako mega ciekawostke dodam, że NAV może nawet opłacać transport taksówką, ale to na prawdę trzeba mieć logiczne uzasadnienie ku temu. Jeśli NAV przyzna taksówkę, wówczas otrzymujesz z NAV numer klienta, który okazujesz taksówkarzowi i drogę z domu na kurs i z kursu do domu pokonasz taksówką.

Można?, można.  Ale to nie jest powód byś zazdrościł karwasz twarz.

Na zdrowie!

 

 

 

Rzetelnych informacji dostarczył:
UWAGA !!! Wiele osób nie przyjmuje do wiadomości ,że wszystkie nasze informacje pochodzą z wiarygodnego źródła. Wszystkie newsy i wiadomości umieszczane w portalu Norwegia1.pl staramy się opatrywać linkiem do źródła na podstawie którego powstała informacja. Dlatego postanowiliśmy w redakcji, że dodatkowo za pomocą ''print screenów'' uwiarygadniać źródło informacji. Pod każdym artykułem znajdą Państwo odnośnik do oficjalnego źródła. Zależy nam na prowadzeniu portalu w sposób rzetelny i staramy się walczyć z fake newsami.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

reklama w norwegii

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia