Wiadomości, informacje z Norwegii

Kosmodrom Andøya - źródło NRK
Kosmodrom Andøya - źródło NRK

Norwegia inwestuje w kosmodrom - 365 mln koron norweskich

W Norwegii ma zostać utworzona pierwsza w Europie baza służąca do wystrzeliwania satelitów w przestrzeń kosmiczną. W maju 2020 r. rząd obiecał 365 mln NOK na inwestycje kosmiczne na Andøya. Dziś Erna Solberg potwierdziła i dała zielone światło przedsięwzięciu.

andoya

Firma która prowadzi projekt spodziewa się nawet 150 nowych miejsc pracy w związku z bazą startową. Oczekuje się, że pierwszy start satelity z Andøya nastąpi w trzecim kwartale 2022 roku.

 Erna Solberg szczyciła się na dzisiejszej konferencji prasowej, że projekt może być wizytówką norweskiej technologii i istotnym źródłem możliwości dla biznesu i rynku pracy zarówno w północnej Norwegii, jak i w pozostałej części kraju. Rząd przekaże 365 milionów NOK na Andøya Spaceport, spółkę zależną od Andøya Space. Zatem firma będzie gotowa do rozpoczęcia budowy kosmodromu Andøya. Firma podpisała już umowy z dwoma dużymi niemieckimi firmami. Aby otrzymać kapitał i pomoc publiczną, musiało zostać spełnionych szereg warunków. Między innymi, poprawy wymagał model biznesowy, który w załóżeniach przyniesie odpoweidnie zyski z przedsięwzięcia.

link do konferencji - > https://www.nrk.no/video/c087d1bd-065c-4104-b5a9-b490875e3fd9

Rzetelnych informacji dostarczył:
Redaktor Norwegia1
Chcesz opublikować artykuł? - napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

Portal Norwegia1.pl

Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia