Wiadomości, informacje z Norwegii

Zaniżanie norweskich standardów

Po szkole chcą przyjechać do Norwegii - "Szkodniki"?

W internecie, często można napotkać ogłoszenia Polaków, którzy szukają pracy w Norwegii. Nie ma w tym nic dziwnego, ale czasami można spotkać również ogłoszenia rodaków, którzy jeszcze szkoły nie skończyli, lub są na jej ukończeniu a już szukają namiarów na pracę w Norwegii. Czy uważacie, że to jest dobre czy złe?

Ja postaram się w tym artykule napisać, dlaczego uważam to za ZŁO!

Dziś natknąłem się na jedno takie ogłoszenie, które może posłużyć za świetny przykład.

po szkole chce do norwegii

 

Z racji zbliżającego się końca roku szkolnego w Polsce, młodociani Polacy w większej części nie myślą pracować w kraju tylko rozglądają się za pracą za granicą, a że Norwegia jest na topie, to właśnie tutaj chcą za wszelką cenę przyjechać. Nie jest to dobre z punktu widzenia gospodarki narodowej - Ojczyzny. Z punktu widzenia osób, które pracują w Norwegii również nie powinno być akceptacji na takie zachowanie.

Młodzi - po szkole, studiach są kosztem dla Państwa. Kosztem który jeszcze się nie zwrócił. Studenci są jedną z najbardziej uprzywilejowanych grup społecznych. Bezpłatne studia, zniżki, ulgi, rabaty, stypendia - a po studiach fru... za granicę ?! - Jeden uczeń, bez względu na szczebel drabiny edukacyjnej, na którym się znajduje, kosztuje (głównie polskich podatników) średnio 5,6 tys. dolarów rocznie (około 17,7 tys. zł) – wynika z raportu „Education at a glance” 2012”. W budżcie Polski na 2013 r. rząd przeznaczył na oświatę 39 mld 806 mln zł, czyli o 2,8 proc. więcej niż w 2012 roku. Według badań OECD Polska wydaje na edukację około 12 proc. swojego budżetu – to niewiele mniej niż wynosi średnia dla wszystkich krajów OECD (13 proc.) !

Polska poniosi olbrzymie koszty wyedukowania tych młodych ludzi, a oni chcą najzwyczajniej uciec z kraju z którego otrzymali edukację, nie dając nic w zamian.

Również takie osoby szkodzą w Norwegii dla tutejszego rynku pracy!

 Najczęściej takie osoby przyjeżdają w ciemno, oferując swoje kwalifikacje po zaniżonych stawkach, aby tylko znaleźć pracę. A kiedy już dostaną się najczęściej na czarno lub jakiś vikar to pracują w pocie czoła zaniżając obecne tutaj standardy, po to tylko, aby utrzymać się, lub w nadzieji na przyjazd na następny sezon. Z pewnością nie jeden czytelnik rozumie co mam na myśli. Nie jest fajnie pracować z takim "szkodnikiem", który za wszelką cenę chce się pokazać u szefostwa i śrubuje normy dla pozostałych. Taki "szkodnik" najczęściej pojedzie po sezonie do domu a norma w pracy pozostanie. Bo przecież jak szef zobaczy, że można szybciej, więcej wykonać przez roboczodzień / zmianę, to będzie wymagał od reszty tego samego. Niestety wysoka norma nie idzie w parze z wynagrodzeniem, bo praca na akord w Norwegii jest nie legalna.

"Szkodniki" częśto śpią w namiotach, koczują na parkingach turystycznych narażając się na wykorzystanie przez nieuczciwych "pracodawców". Tak to jest gdy naczytają się w internetach o "Norweskim Eldorado". Prawda jednak może być zupełnie inna.

 Nie mam nic przeciwko rodakom, którzy "odpracowali szkolę" w kraju, którzy przynajmniej kilka lat po edukacji pracowali i dopiero wyjechali.  Natomiat praktyki takie jak przyjazdy w ciemno, zaraz po szkole powinny być potępiane

Mam nadzieję, że obecny Polski Rząd wprowadzi odpowiednie regulacje prawne, które zahamują ten opisany przeze mnie proceder "nabijania kosztów" dla budżetu Polski. Mam nadzieję, że w końcu kiedyś będzie ład i porzadek w mojej ojczyźnie do której większosć z Nas ma zamiar przecież kiedyś wórcić. Nie chcemy zaniżaczy standardów zyciowych w Norwegii. Ogarnijcie się, odpracujcie szkołę i dopiero myślcie o wyjazdach. 

 

Kyrie elejson , zachowaj Nas Panie!

 

 

źródła danych:

https://forsal.pl/artykuly/646814,raport-oecd-ile-kosztuje-wyksztalcenie-obywatela-polski.html

https://uniface.pl/artykul/studenci-zyja-na-nasz-koszt_a1286

Rzetelnych informacji dostarczył:
UWAGA !!! Wiele osób nie przyjmuje do wiadomości ,że wszystkie nasze informacje pochodzą z wiarygodnego źródła. Wszystkie newsy i wiadomości umieszczane w portalu Norwegia1.pl staramy się opatrywać linkiem do źródła na podstawie którego powstała informacja. Dlatego postanowiliśmy w redakcji, że dodatkowo za pomocą ''print screenów'' uwiarygadniać źródło informacji. Pod każdym artykułem znajdą Państwo odnośnik do oficjalnego źródła. Zależy nam na prowadzeniu portalu w sposób rzetelny i staramy się walczyć z fake newsami.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

reklama w norwegii

Portal Norwegia1.pl

POMOC POLAKOM W NORWEGII - ZYSKOWSKI
org. nr. 926 701 576 MVA
Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia