10 kwietnia KNM „Helge Ingstad” został ponownie uruchomiony po kolizji 8 listopada ubiegłego roku

Siły obronne Norwegii spadły - czy fregata KNM Helge Ingstad pojdzie na złom?

KNM „Helge Ingstad” to nowoczesna fregata wojskowa, która zderzyła się z tankowcem „Sola TS” w Hjeltefjorden w Hordaland, 8 listopada ubiegłego roku. Statek został uszkodzony (45-metrowa dziura) w kadłubie na prawej burcie i poszedł na dno. 

Siły zbrojne kupiły KNM «Helge Ingstad» i sprzęt na pokładzie za 4,3 miliarda NOK. Statek został dostarczony w 2009 roku. Zarzuty za wypadek postawiono trzem osobom. Pilotowi na pokładzie „Sola TS”, oficerowi ochrony na moście fregaty i pracownikowi centrum ruchu morskiego w Fedje.

fregata wojskowa KNM

Kierownik ds. Obrony Haakon Bruun-Hanssen przedstawił dziś roczny raport Norweskich Sił Zbrojnych za 2018. Zobacz pełny raport

Wartość księgowa fregaty jest obniżna o 2,2 miliarda NOK. Oznacza to, że wartość fregaty zmniejszyła się o ponad połowę po wypadku.

Zdolność obronna Norwegii jest osłabiona, ponieważ KNM «Helge Ingstad» nie jest w użyciu. Ile, trudno powiedzieć - pisze obrona w raporcie. Norwegia ma jeszcze cztery fregaty.

W raporcie Siły Obronne Norwegii piszą, że należy również rozważyć, czy części fregaty można wykorzystać na pozostałe statki, czy też można sprzedać stal.

 

źródło: https://www.nrk.no/hordaland/forsvaret_-bergingen-av-knm-_helge-ingstad_-kostet-726-millioner-kroner-1.14524595

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!