Wiadomości, informacje z Norwegii

Bolesny test na COVID przez nos
Bolesny test na COVID przez nos

TIPS jak uniknąć testowania na COVID przez nos

Od długiego czasu w Królestwie Norwegii jest konieczność przeprowadzenia testu na COVID podczas przekraczania granicy. Sytuacja ta szczególnie dotyka Polaków, gdyż stanowimy znaczny odsetek mieszkańców Norwegii i dużo podróżujemy do Polski.

 Badanie / test na COVID, które wykonuje personel na lotnisku lub granicy, polega na pobraniu wymazu przez buzię z gardła a dokładnie z okolic migdałów oraz z gardła, ale przez nos. Poprawnie wykonany test jest z tych dwóch opisanych miejsc.

 Pobranie z gardła przez buzię nie stanowi jakiś niedogodności i nie sprawia bólu, nie jest też inwazyjne. Z kolei pobranie wymazu z gardła przez nos jest dość uciążliwe, nieprzyjemne, sprawia ból, który można odczuwać nawet do kilku tygodni po badaniu a co gorsze jest inwazyjne, uszkadza nabłonki w nosie i zwiększa ryzyko infekcji, w tym COVID.

Dziś chcę Wam dać tips jak uniknąć tego inwazyjnego badania i co należy zrobić, aby test na covid bazował tylko na wymazie z gardła przez buzię.

W momencie kiedy personel wykonujący badanie, rozpocznie wsuwanie patyka zakończonego wacikiem do nosa, należy oznajmić głośno, że nos boli, jednocześnie należy odchylić głowę do tyłu tak, aby patyk zakończony wacikiem nie mógł wyrządzić nam szkód w głębinach nosa. Tam znajdują się bardzo wrażliwe i delikatne struktury nabłonków. W sytuacji takiej, pracownik wykonujący test, odstąpi od wsadzania głębiej patyka, odczeka parę sekund i poprosi o jeszcze jedną próbę. Jeżeli uważasz, że jest to inwazyjne badanie, czujesz ból, a może nawet masz traumę po wcześniejszych testach, opisane zachowanie należy powtórzyć za każdym razem, kiedy personel podejmie próbę ponownego podjęcia wymazu z gardła przez nos.

W moim przypadku było 5 prób na lotnisku w Oslo i za każdym razem coraz głośniej oznajmiam odchylając głowę, że nos boli, że nie dam rady tego znieść.

W końcu odstąpiono od dalszego sprawiania mi bólu i dyskomfortu psychicznego a personel oznajmił, że cytuje '' okay, będziemy bazować na tym co mamy z gardła''.

Tips jest prosty skuteczny i ochroni nas przez inwazyjnym badaniem, które zakończyć się może zwiększoną podatnością na infekcje w tym COVID spowodowaną ingerencją ciała obcego w nasze delikatne struktury znajdujące się z nosie. Być może kogoś to rozbawi ale tips działa, jest sprawdzony i mogę go z czystym sumieniem polecić., a jeżeli ktoś ma lepszy i sprawdzony zapraszam do komentowania.

 Warto jest udostępnić informacje znajomym i rodzinie, co by mieli świadomość, że nie ma żadnego przymusu poddawaniu się inwazyjnemu badaniu i cierpieniom, i jest prosty sposób aby tego uniknać.

pozdrawiam

Tomasz Zyskowski - Pomoc Polakom w Norwegii 

TOMEK.no

Rzetelnych informacji dostarczył:
Redaktor Norwegia1
Chcesz opublikować artykuł? - napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pozostałe artykuły autora:

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!

Portal Norwegia1.pl

Rypeveien 73B
3420 Lierskogen, Norwegia
tlf: +47 463 743 08
portal@norwegia1.pl

Kanały społecznościowe

facebook norwegia

youtube norwegia