Ostatnie sekundy życia Pawła Adamowicza

Zamordowany na scenie prezydent Gdańska mógłby dalej żyć

Ile razy słyszeliście, że Polska to kraj 20-30 lat za Europą Zachodnią? - z pewnością wiele. Napewno, jesli chodzi o uznawanie chorób psychicznych, branie ich na poważnie i stawianie na równi z chorobami somatycznymi w Polsce, pozostawia wiele do życzenia. 

Chce Wam napisać to, że my tu w Norwegii nie mielibyśmy takich scen jak Wy tam w Polsce macie. Z jednej przyczyny.

Jak już wiadomo, sprawca morderstwa Pawła Adamowicza Stefan Wilmont wyszedł niedawno z więzienia, w którym spędził ponad 5 lat za napady z bronią na 4 placówki bankowe i zrabowanie w sumie 15.000 pln. Stefan Wilmont był też podobno karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu m.in. za rozboje. Pisała o tym gazeta.pl

stefan w morderca adamowicza

 

Paweł Adamowicz mógłby żyć, gdyby lekarze należycie podeszli do problemu zdiagnozowanej choroby psychicznej Stefana Wilmonta.

Z informacji jakie padają w mediach wiemy, że zamachowiec w więzieniu zachowywał się co najmniej dziwnie i sprawił, że zainteresowali się nim specjaliści z dziedziny psychiatrii, którzy zdiagnozowali u Stefana shizofrenie.

Schizofrenia jest bardzo poważną chorobą psychiczną.

Można ją jednak leczyć. Poza lekarstwami równie ważne dla terapii jest wsparcie chorego przez najbliższych. Schizofrenia przejawia się często urojeniami, omamami słuchowymi czy wzrokowymi, które zaburzają odbiór rzeczywistości i sprawiają, że staje się ona dla chorego mało zrozumiała. - Typowe dla pacjenta ze schizofrenią są urojenia, że inne osoby lub trudne do zdefiniowania siły sterują jego myślami, uczuciami i czynami.

W Norwegii to nie do pomyślenia, żeby ktoś taki jak Stefan Wilmont pozostawał bez jakiegoś nadzoru, leczenia, wsparcia ze strony komuny, ponieważ jest to wymóg zapisany w Norweskim prawie i jest to przez komuny bardzo poważnie traktowane.

A w cebulandii ?  

Z pewnością nikt z osób odpowiedzialnych za to, że chory psychicznie Stefan Wilmont zamordował Adamowskiego nie poniesie odpowiedzialności prawnej. Bo to jest właśnie Polska i tym się różnicie od reszty Europy, że tam nie ma odpowiedzialności i trzeba ją wymierzać nożem ?!

 

 

 

Portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści użytkowników!